Bale

by İlknur Kıray

Mini Bale

Mini bale eğitimine 3 -4 yaş aralığındaki öğrenciler kabul edilir. Dersin amacı öğrencilerimize bale ve müziği sevdirmek; ilerleyen dönemlerde klasik bale ve müzik eğitimine onları hazırlamaktır.

Mini Bale sınıfımız çocuklarımızın vücut koordinasyonlarını geliştirir, senkronize hareket etmelerine ve küçük yaşta bir gruba dahil olarak sosyalleşmelerine katkıda bulunur.

Bale sınıfları; fiziksel faydalarının dışında çocuklara organize bir ortamda sosyalleşmek ve bağ kurmak için fırsat verir.

Dahası ve en önemlisi; hayatları boyunca kullanacakları sözsüz iletişimi sağlayan beden dilini öğrenmelerini de sağlar.

4-6 Yaş, Hazırlık Sınıfları

Hazırlık Sınıfı eğitimine 4-6 yaş arası öğrenciler kabul edilir.

Öğrenciler doğum yıllarına göre Hazırlık 1 ve Hazırlık 2 olarak ayrı sınıflara yerleştirilir.

Dersin amacı, sevgi ve disiplin kavramlarıyla birlikte temel bale hareketlerini öğreterek vücut ve koordinasyon gelişimlerini hızlandırmaktır.

6-16 yaş, Teknik Sınıflar

Teknik sınıflarımızda öğrenciler 6 yaşından itibaren fiziksel uygunlukları incelenerek ve daha önce bale yapmışlarsa seviyeleri tespit edilerek teknik sınıflara yerleştirilir.

Yetişkin Bale

Her Yaşta Bale Yapmak Mümkün, İstemeniz Yeter!..

Klasik bale tekniklerinin ileri yaşlarda da uygulanabileceğini gösteren Yetişkin Bale sınıflarına katılımda bir dans geçmişi aranmaz.

Hayatın her evresinde bale egzersizleri, kişinin beden farkındalığını arttırır. Duruş bozukluklarının sistemli bir şekilde düzeltilmesi ile doğru duruş pozisyonunun bedende otomatikleşmesini sağlar ve bütün bunlara bağlı olarak, kan dolaşımı ve sindirim sistemi hızlanır. Düzeltilmeyen bu duruş bozuklukları; yorgunluk, baş ağrısı, kronik kas gerginlikleri, sırt ve bel ağrılarına sebep olur.

Yetişkin Bale sınıflarına; dansın diğer alanlarıyla ilgilenip yapmakta olduğu dansa klasik balenin estetik ve esnekliğini katmak isteyenler, daha önce bale dersi almış olup eğitimini yarım bırakmış olanlar ve hiç bale eğitimi almamış olanlar katılabilir.

Balenin Faydaları

Bale, vücut ağırlığının parmak uçlarıyla kaldırılarak sergilendiği, klasik müzik eşliğinde yapılan ve çeşitli dönüşleri adımları, figürleri ve teknikleri bulunan bir danstır . Bale, belirli bir koreografi ve koreografi içinde anlatılan hikaye ile sergilenen bir dans olarak tiyatral özellikler de taşımaktadır. Akademik köklere sahip olan Bale’nin değişmez kuralları ve uzun yıllar öğrenilmesi gereken teknikleri bulunmaktadır. Bu nedenle Bale öğrenmek için sabır ve özveri gerekir .

Bale yapmak, vücudu şekillendirmenin yanı sıra birçok fayda sağlar. İşte bale yapmanın bazı yararları:

1. Duruşu düzeltir: Bale yapmak, postürünüzü düzeltmenize yardımcı olur. Her hareket, bir duruştan diğerine nasıl taşınacağınız konusunda uyanık olmanızı gerektirir. Port de Bras ve High Swan Arms gibi zarif formlar, omuzlarınızı geriye çekerek boyunuzu uzatarak düzensiz duruşu düzeltir .

2. Esnekliği arttırır: Esneklik bale için ön koşul değildir; pratik yaparak kazanılır. Bale, statik ve dinamik esneme içerdiğinden, her ikisini de yapmak genel esnekliğinize katkıda bulunur

3. Kasları güçlendirir: Bale, pilates ve dayanıklılık antrenmanının bir kombinasyonudur. Plié squatlar, bale atlama hareketleri ve dönüşler gibi hareketler, kendi vücut ağırlığınızı kullanarak çekirdek kaslarınızı ve alt vücudunuzu güçlendirmek için kullanılır.

4. Kalori yakar: Vücut ağırlığınız, 90 dakikalık bir seans sırasında yakılan kalori sayısını etkiler. 120 pound’dan fazla olan bir kişi, sadece 30 dakikada yaklaşık 200 kalori veya seans başına yaklaşık 600 kalori yakabilir.

5. Stresi azaltır: Bale yapmak eğlenceli olmalıdır ve vücudunuzu bilmediğiniz formlara ulaştırmak için eğitmeniz gerekir. Bu nedenle, yaptığınız şeyden keyif almanız önemlidir. Ayrıca, bale yapmak stresi azaltmaya yardımcı olabilir.
Bale yapmanın diğer faydaları arasında disiplin, odaklanma, esneklik, kas gücü, koordinasyon, yaratıcı ifade ve sosyal beceriler yer alır.

Bale yapmanın diğer faydaları arasında disiplin, odaklanma, esneklik, kas gücü, koordinasyon, yaratıcı ifade ve sosyal beceriler yer alır.