Keman Kursu

by İlknur Kıray

Keman dersine başlama yaşı öğrencinin fiziksel ve algısal yapısına göre değişkenlik gösterebilir. Eğitimlerimiz kurumumuzda 50 dakikalık birebir özel ders şeklinde yapılmaktadır. Ayrıca solfej grup dersleri ile desteklenmektedir.  

Müzik derslerimizde Milli Eğitim Bakanlığı, ABRSM Royal Akademi ve London College of Music sertifika programı müfredatlarına  uygun olarak eğitim verilir. 8 yıllık MEB müzik eğitimi ile yurt içinde branşında usta öğreticilik ve kurs açma hakkı, ABRSM Royal Akademi ve LCM programı ile uluslararası sertifika ve diploma sahibi olma imkanı sunulmaktadır.  

Keman, yaylı çalgılar ailesinin birinci üyesidir.Yay (arşe) tekniği ile çalınan bir enstrümandır. Öğrencinin kol uzunluğuna göre 1/8,  1/4,  ½,  3/4,  4/4 ebatlarında, öğretmen tarafından belirlenecek ölçüde kemanla derse başlanır. Keman ile klasik batı müziği ve popüler müzik dallarında eğitim verilebilir.

Keman eğitiminde amaç ;

  • El ve göz koordinasyonu,
  • Konsantrasyon seviyesinin yükselmesi,
  • Hafızanın kuvvetlenmesi,
  • Okul başarısının artması,
  • Özgüven

Eğitim süreci boyunca her birey solfej derslerine dahil olarak müziksel işitme, okuma ve yazma yetilerini geliştirir. Bu akademik eğitim süreci sonunda her birey dönem sonu resitalleri ve konserleri ile kazandığı donanımı sahnede sergileyebilir hale gelir.