LCM & ABRSM Sınavları Hazırlık

by İlknur Kıray

London College of Music

LCM programı ile uluslararası sertifika ve diploma sahibi olma imkanı sunulmaktadır.LONDON COLLEGE OF MUSIC SINAVLARI

Bu sisteme göre her yıl belirlenen tarihlerde İngiltere’den gelecek olan London College of Music (LCM) yetkilileri tarafından yapılan sınavlara katılan sınav adayları sekizinci seviye sınavını tamamladıktan sonra LCM’ nin Ön Lisans, Lisans ve Yüksek Lisans programlarının sınavlarına girerek bu diplomaları da alabilmektedir.

Uluslararası akreditasyon sistemi içerisinde yer alan ve tüm dünyada geçerli bir belgeye sahip olmak, çocuklarımızın ve bizlerin gelecekte atacağımız adımlar için vazgeçilmez bir portfolyo niteliği taşımaktadır.

SINAV SİSTEMLERİ

LCM’in 3 ayrı sınama şekli bulunmaktadır:

Yüz Yüze Sınavlar Londra’dan gelen Examiner’lar tarafından gerçekleştirilir.

Kayıtlı (Recorded) Sınavlar Sınav adaylarının yönergelere uygun olarak çektiği videolar koordinatörlüğe teslim edilir. Koordinatörlük tarafından LCM’e gönderilen sınav videoları LCM inceleme uzmanları tarafından değerlendirilir. Sınav adayının öncelikle sınav rapor formu ( Exam Report Form ) ve başarılı olan adayların Sertifikaları koordinatörlük tarafından merkezlere ulaştırılır.

Online (Çevrimiçi) Teori Sınavları Uygun bağlantı altyapısının bulunduğu şartlarda gerçekleştirilebilecek olan teori sınavları yılda 2 kez ( Yaz dönemi – Kış dönemi ) bütün dünyada eş zamanlı olarak gerçekleştirilmektedir.

SINAV SEVİYELERİ (GRADE *)

Early Learning ( Erken Müzik Eğitimi )

Pre Preparatory (Başlangıç seviyesi)

Step 1

Step 2

Grade (Dereceler): 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. seviyelerden oluşmaktadır.

SINAV SEVİYELERİ (DİPLOMA*)

DipLCM – Önlisans (1)

ALCM – Associate / Önlisans (2)

LLCM – Licentiate / Lisans

FLCM -Fellowship / Yüksek Lisans

* Sınav seviyeleri branşlarda farklılık gösterebilir.

* Diploma seviyelerinde Performans, Bestecilik ve Öğretmenlik seçenekleri vardır.

Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu (ABRSM), dünyada 100’den fazla ülkede aşamalı müzik sınavları sistemi sunan bu kurul, Royal Academy of Music, Royal College of Music, Royal Northern College of Music  ve Royal  Scottish  Academy of Music and Drama’ nın kurduğu uluslararası bir sınayıcı kuruldur. Sınavlar; 35 çalgı, şan, teori ve uygulamalı müzisyenlik dallarında yapılır ve müzik eğitimi almakta olan öğrencilere, amatör veya profesyonel her yaştan müzisyene açıktır. Birleşik Kurul, her yıl yarım milyonun üzerinde öğrenciyi sınar ki, bu da dünyadaki en büyük müzik sınav sistemidir ve dünya çapındaki müzik eğitimi standartlarının oluşturulması ve geliştirilmesinde büyük role sahiptir.
Sınavlar, üç ayrı kategoride ele alınabilir. Birinci kategoride, geçme veya kalma olmayan sınavlar yer alır. Bunlar; 6-9 aylık eğitim almış adaylar için tasarlanmış Hazırlık Sınavı ve 21 yaşın üzerindeki yetişkinler için tasarlanmış İcra Değerlendirmesi Sınavıdır. İkinci kategori, giderek zorlaşan sekiz ayrı aşamayı kapsayan Aşamalı Sınavlardır. Üçüncü kategori ise, üç ayrı diploma sınavını içeren Diploma Sınavlarıdır.
Adayların sınavlara her aşamadan veya belirli bir sırayla girmeleri zorunlu değildir. Ancak, 6, 7 veya 8. aşama Uygulamalı Sınavlarına girebilmek için, Teori ya da Uygulamalı Müzisyenlik (Practical Musicianship) sınavının 5. aşamasını başarıyla geçmiş ve sertifikasını almış olma şartı aranır. Başvuru sırasında teori sertifikasının fotokopisi giriş formuna her seferinde eklenmelidir. Teori sınavıda yılda iki kez Mart ve Kasım aylarında yapılmaktadır.
Her aşama sonunda başarı gösteren adaylara, bunu belgelemek üzere bir sertifika verilir. Ayrıca her aday, sınayıcının sınav sırasında yazdığı detaylı yorumlarını içeren raporu da alır.
Diploma Sınavları, sırasıyla;  ARSM veya DipABRSMLRSM ve FRSM’dir. DipABRSM sınavına girebilmek için 8. Aşama Uygulamalı Sınavdan geçmiş olmak gerekir ve her bir diploma sınavı bir sonrakinin ön-şartıdır. Uygulamalı Sınavlar, Ocak ve Nisan-Mayıs aylarında olmak üzere yılda iki kez yapılır. İngiltere’den gelen sınayıcılar kendisine önceden bildirilmiş olan program çerçevesinde sınavları yaparlar.

Yazılı olarak gerçekleştirilen teori sınavı 8 aşamalıdır. Uygulamalı sınavların 6 veya 7 veya 8. aşamalarına girebilmek için önceden Teori 5. aşama veya Practical Musicianship 5. aşama sertifikası alınmış olmalıdır. 5. aşama TEORİ Sertifikasının sureti, uygulamalı sınavların 6 veya 7 veya 8. aşamalarına başvururken her seferinde başvuru formuna eklenir. Bu sınav sonuçları tercüme edilmesi nedeniyle geç açıklandığı için başvuru tarihi bakımından Kasım ayında Teori sınavına giren bir öğrencinin Ocak ayındaki uygulamalı sınava girmesi mümkün değildir. Teori sınav kağıtları İngiltere’de okunmaktadır. Ocak ayı son başvuru tarihinde aday öğrencinin elinde Teori 5. aşama sertifikası olmadığı için ancak bir sonraki yıl Nisan – Mayıs sınavlarına girebilir.

Teori sınavı da yılda iki kez Mart ve Kasım aylarında, belirlediğimiz merkezlerde, merkez bulunmayan yerlerde ise adayların eğitim aldıkları kurum veya öğretmenleri vasıtasıyla öngörülen yerlerde yazılı olarak yapılmaktadır. Tüm Türkiye’de sınav aynı saatte başlar ve biter. Teori sınav tarihleri bir yıl önceden Eylül ayında belli olmaktadır.

Teori sınav kağıtları orjinal olarak İngilizcedir. Ancak her sınav kağıdının içine Türkçe tercüme konmaktadır. Cevaplar Türkçe olarak ORJİNAL soru kağıdına yazılmalıdır. Arzu eden adaylar İngilizce cevap verebilirler.

BİR BAKIŞTA DİPLOMALAR

3 çeşit diploma konusu bulunmaktadır.

  1. Müzik şefliği (Orkestra Şefliği )
  2. Müzik İcrası (Performans)
  3. Çalgı / Şan Öğretmenliği

Her 3 konu için ise 4 ayrı seviyede diploma bulunmaktadır.

1- ARSM, DipABRSM nin sadece performans kısmını kapsar. Ödevsiz ve deşifresiz diploma sınavıdır.
2- Dip ABRSM : Diploma of the Associated Board of The Royal Schools of Music
3-LRSM : Licentiate of The Royal Schools of Music
4-FRSM : Fellowship of The Royal Schools of Music
Heyet diplomaları İngiltere’deki müzik üniversitelerine denk kabul edilmektedir.

DipABRSM : Üniversite 2. sınıf.
LRSM : Lisans Diploması
FRSM : Master Diploması

DİPLOMA SINAVLARINA NASIL GİRİLİR?:

Sırasıyla; DipABRSM, LRSM ve FRSM’dir. ARSM ve DipABRSM sınavına girebilmek için 8. Aşama Uygulamalı sınavından geçmiş olmak gerekir ve her bir diploma sınavı bir sonrakinin ön-şartıdır. Konservatuar ve diğer Müzik üniversitelerinde okuyan veya mezun adaylar diploma sınavına girmeden önce transkriptlerini İngiltere’ye göndererek 8. Aşama Uygulamalı sınavına girmeden hangi diploma sınavına kabul edilebileceklerini öğrenip buna göre müracaat edebilirler.

ARSM Diploma yeni çıkmıştır. DipABRSM öncesi sadece program ile ilgili bir ön diploma sınavıdır. 8. Aşamayı bitirmiş olan adaylar DipABRSM öncesi bu sınava girebilirler. DipABRSM sınavının ön şartı değildir.