LCME & ABRSM

London College of Music

LCM programı ile uluslararası sertifika ve diploma sahibi olma imkanı sunulmaktadır.

LONDON COLLEGE OF MUSIC SINAVLARI

Bu sisteme göre her yıl belirlenen tarihlerde İngiltere’den gelecek olan London College of Music (LCM) yetkilileri tarafından yapılan sınavlara katılan sınav adayları sekizinci seviye sınavını tamamladıktan sonra LCM’ nin Ön Lisans, Lisans ve Yüksek Lisans programlarının sınavlarına girerek bu diplomaları da alabilmektedir.

Uluslararası akreditasyon sistemi içerisinde yer alan ve tüm dünyada geçerli bir belgeye sahip olmak, çocuklarımızın ve bizlerin gelecekte atacağımız adımlar için vazgeçilmez bir portfolyo niteliği taşımaktadır.

SINAV SİSTEMLERİ

LCM’in 3 ayrı sınama şekli bulunmaktadır:

Yüz Yüze Sınavlar Londra’dan gelen Examiner’lar tarafından gerçekleştirilir.

Kayıtlı (Recorded) Sınavlar Sınav adaylarının yönergelere uygun olarak çektiği videolar koordinatörlüğe teslim edilir. Koordinatörlük tarafından LCM’e gönderilen sınav videoları LCM inceleme uzmanları tarafından değerlendirilir. Sınav adayının öncelikle sınav rapor formu ( Exam Report Form ) ve başarılı olan adayların Sertifikaları koordinatörlük tarafından merkezlere ulaştırılır.

Online (Çevrimiçi) Teori Sınavları Uygun bağlantı altyapısının bulunduğu şartlarda gerçekleştirilebilecek olan teori sınavları yılda 2 kez ( Yaz dönemi – Kış dönemi ) bütün dünyada eş zamanlı olarak gerçekleştirilmektedir.

SINAV SEVİYELERİ (GRADE *)

Early Learning ( Erken Müzik Eğitimi )

Pre Preparatory (Başlangıç seviyesi)

Step 1

Step 2

Grade (Dereceler): 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. seviyelerden oluşmaktadır.

SINAV SEVİYELERİ (DİPLOMA*)

DipLCM - Önlisans (1)

ALCM - Associate / Önlisans (2)

LLCM - Licentiate / Lisans

FLCM -Fellowship / Yüksek Lisans

* Sınav seviyeleri branşlarda farklılık gösterebilir.

* Diploma seviyelerinde Performans, Bestecilik ve Öğretmenlik seçenekleri vardır.

ABRSM, İngiliz Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu (the Associated Board of the Royal Schools of Music), dünyada 100’den fazla ülkede aşamalı müzik sınavları sistemi sunan bu kurul, Royal Academy of Music, Royal College of Music, Royal Northern College of Music ve Royal Scottish Academy of Music and Drama’ nın kurduğu uluslararası bir sınayıcı kuruldur.

Sınavlar; 35 çalgı, şan, teori ve uygulamalı müzisyenlik dallarında yapılır ve müzik eğitimi almakta olan öğrencilere, amatör veya profesyonel her yaştan müzisyene açıktır.

Birleşik Kurul, her yıl yarım milyonun üzerinde öğrenciyi sınar ki, bu da dünyadaki en büyük müzik sınav sistemidir ve dünya çapındaki müzik eğitimi standartlarının oluşturulması ve geliştirilmesinde büyük role sahiptir.

Sınavlar, üç ayrı kategoride ele alınabilir. Birinci kategoride, geçme veya kalma olmayan sınavlar yer alır. Bunlar; 6-9 aylık eğitim almış adaylar için tasarlanmış Hazırlık Sınavı ve 21 yaşın üzerindeki yetişkinler için tasarlanmış İcra Değerlendirmesi Sınavıdır. İkinci kategori, giderek zorlaşan sekiz ayrı aşamayı kapsayan Aşamalı Sınavlardır. Üçüncü kategori ise, üç ayrı diploma sınavını içeren Diploma Sınavlarıdır.

Adayların sınavlara her aşamadan veya belirli bir sırayla girmeleri zorunlu değildir. Ancak, 6, 7 veya 8. aşama Uygulamalı Sınavlarına girebilmek için, Teori ya da Uygulamalı Müzisyenlik (Practical Musicianship) sınavının 5. aşamasını başarıyla geçmiş ve sertifikasını almış olma şartı aranır. Teori sınavı da yılda iki kez Mart ve Kasım aylarında yapılmaktadır.

Her aşama sonunda başarı gösteren adaylara, bunu belgelemek üzere bir sertifika verilir. Ayrıca her aday, sınayıcının sınav sırasında yazdığı detaylı yorumlarını içeren raporu da alır.

Diploma Sınavları, sırasıyla;ARSM, DipABRSM, LRSM ve FRSM’dir. DipABRSM sınavına girebilmek için 8. Aşama Uygulamalı Sınavdan geçmiş olmak gerekir ve her bir diploma sınavı bir sonrakinin ön-şartıdır. Lisans Diploması ülkemizde de Y.Ö.K. tarafından Ön-lisansa denk kabul edilmiştir.

Uygulamalı Sınavlar, Ocak ve Nisan-Mayıs aylarında olmak üzere yılda iki kez yapılır. İngiltere'den gelen sınayıcılar kendisine önceden bildirilmiş olan program çerçevesinde sınavları yaparlar. Yazılı Teori sınavları ise Kasım ve Mart aylarında olmak üzere yılda iki kez yapılır.